X Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Asystentów Rodziny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 września 2022

Katedra Badań nad Edukacją Wydziału Nauk Społecznych była współorganizatorem X Zlotu Asystentów Rodziny. Spotkanie to miało formułę Konferencji Naukowo-Szkoleniowej. Hasłem przewodnim był Rozwój asystentury rodziny w Polsce – 10 lat od wdrożenia ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zlot odbył się w dniach 7-9 września 2022 w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks" (woj. śląskie). Przybyło na niego 110 asystentów rodziny z całej Polski oraz pracownicy badawczo-dydaktyczni i urzędnicy zajmujący się badaniem lub realizacją wsparcia rodziny w naszym kraju.

Tegoroczny Zlot Asystentów Rodziny to dziesiąte ogólnopolskie spotkanie pracowników zajmujących się wsparciem rodziny. Jego celem było wzmocnienie kompetencji merytorycznych i metodycznych osób pracujących z rodzinami z dziećmi. Ponadto wymiana doświadczeń, omówienie dobrych rozwiązań współpracy międzyinstytucjonalnej pracowników służb społecznych na poziomie nie tylko lokalnym, ale ogólnopolskim. Na spotkaniach są również omawiane wyniki badań dotyczące profesjonalizacji zawodu asystenta rodziny oraz efektywności jego pracy. 

Uroczystego otwarcia Zlotu dokonała Wiceburmistrz Miasta Rydułtowy Mariola Bolisęga oraz przedstawicielki innych współorganizatorów - profesor Anna Wypych Gawrońska – Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UJD – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny.

Część merytoryczną rozpoczęła wykładem dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UJD, nt. (Ro)zwój asystentury rodziny w Polsce, w czasie którego zaprezentowała definicję i cechy centralne asystentury rodziny, modelowe działania asystenta w pracy z rodziną, obecny stan asystentury rodziny w Polsce i postulaty tej grupy zawodowej dotyczące zmian w ustawie o wspieraniu rodziny.

Zaproszenie do udziału w Zlocie przyjęły przedstawicielki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha oraz Naczelnik Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej i Adopcji Katarzyna Napiórkowska. Barbara Socha wygłosiła wykład dotyczący polityki rodzinnej i demograficznej w Polsce. Zaprezentowała formy wsparcia dla rodzin oraz omówiła proces legislacyjny zmian do ustawy w części dotyczącej działania asystentów rodziny. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia Odznak Honorowych Primus in Agendo, które nadawane są przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej osobom, instytucjom lub organizacjom jako wyraz uznania dla nowatorskiej, wartościowej, rzetelnej i zaangażowanej pracy na rzecz osób, rodzin, społeczności lub polityki społecznej. Odznaki otrzymało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny (w kategorii organizacja) oraz pracownik Wydziału Nauk Społecznych – dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UJD (w kategorii osoba) za działania na rzecz profesjonalizacji zawodu asystenta rodziny. Dalsza część Konferencji tego dnia dotyczyła działalności asystentów rodziny i działań podejmowanych na rzecz wsparcia rodziny w mieście Rydułtowy.

Drugi dzień Konferencji otworzyło wystąpienie przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej woj. śląskiego. Stan i perspektywy wsparcia rodzin z dziećmi w woj. śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem asystentur rodziny omówił Dyrektor ROPS Grzegorz Baranowski. Joanna Jeleniewska – z-ca Dyrektora zaprezentowała formy wsparcia w woj. śląskim dla rodzin zastępczych. Szczegółowo omówiła planowany zakres działań nowopowstałego Regionalnego Centrum Wsparcia Pieczy Zastępczej.

Następnie odbyły się aktywności w grupach. Część asystentów rodziny uczestniczyło w prezentacji dobrych praktyk. W tej części konferencji odbyły się również warsztaty kształtujące umiejętności metodyczne z podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach i przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu oraz grupy refleksyjne.

Jubileuszowy Zlot nie mógł odbyć się bez panelu dyskusyjnego ekspertów. Na temat Między wsparciem rodziny a ochroną dobra dziecka debatowały dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UJD, dr hab. Małgorzata Ciczkowska-Giedziun, prof. UW-M, dr hab. Dobroniega Głębocka, prof. UAM dr hab. Magdalena Szafranek prof. UW, dr Katarzyna Wasilewska-Ostrowska i Lucyna Kopacz (MOPS Rzeszów).

Drugiego dnia odbyło się walne zebranie członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny, na którym Anna Tomulewicz, Aneta i Mirosław Kołodziejczyk, Izabela Krasiejko przedstawili ścieżki rozwoju asystentów rodziny.

Trzeci dzień Zlotu rozpoczął się wykładami. Dr hab. Dobroniega Głębocka, prof. UAM w wystąpieniu nt. Od buntu elit do buntu wiedzy - endogenne uwarunkowania rozwoju asystentury rodziny w Polsce z perspektywy socjologa pokazała przemiany, które nastąpiły przez te 10 lat w systemie wsparcia rodziny, w szczególności w asystenturze rodziny. Natomiast dr Barbara Sordyl-Lipnicka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprezentowała metody do diagnozy potrzeb, zasobów i problemów rodziny. Dużym zainteresowaniem spotkał się również wykład Magdaleny Skwarek (MOPS Katowice) o nieco przewrotnym tytule Jak nie zostać klientem swojego klienta? W dalszej części odbyły się warsztaty w grupach.

Zlot zakończył się rozdaniem certyfikatów i podsumowaniem.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie