Psychoprofilaktyka
Psychoprofilaktyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
Psychoprofilaktyka to nowy praktyczny kierunek na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Oferujemy interdyscyplinarne 3-letnie studia licencjackie, które sięgają m.in. po psychologię, pedagogikę, socjologię i filozofię, ale także ekonomię i promocję zdrowia. To wszystko po to, by pomóc zrozumieć mechanizmy, które nas otaczają tak w skali globalnej jak i interpersonalnej. Na tych fundamentach pokażemy jak budować dobre relacje, jak właściwie się komunikować, jak dbać o zdrowie - dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny - zarówno swoje jak i innych, jak zapobiegać jego utracie i jak poprzez terapię zatroszczyć się o jego powrót. Zaoferujemy wgląd w podstawy licznych form terapii i szkół psychoterapeutycznych, a także możliwość przyjrzenia się metodom indywidualnej pracy z klientem.
Psychoprofilaktyka to studia z pasją. Dajemy możliwość elastycznego wyboru interesujących studenta przedmiotów, okazję do pracy z indywidualnym nauczycielem - tutorem, bogate praktyki zawodowe, zajęcia w małych grupach. Odbyte ćwiczenia z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości czy poradnictwa zawodowego pozwolą absolwentom odnaleźć się na rynku pracy, rozpocząć działania zmierzające do samozatrudnienia i założenia organizacji pozarządowej. Pokażą, jak skutecznie poszukiwać źródła finansowania na realizację własnych, autorskich programów psychoprofilaktycznych.
Idealny kandydat
Osoba otwarta, komunikatywna, twórcza, gotowa do pracy z ludźmi, nastawiona na samorozwój oraz chęć pomocy innym. Od kandydatów oczekujemy motywacji do podjęcia studiów na tym kierunku, chęci do samodzielnego poszerzania wiedzy i umiejętności oraz pozytywnego nastawienia ukierunkowanego na ich zdobywanie, a także chęci do pracy w zespole
Co po studiach?
Wszystko to, co oferujemy w ramach tego kierunku ma dać absolwentowi szansę w przyszłości na podejmowanie świadomych działań nastawionych na jednostki lub grupy społeczne, które pozwolą zapobiegać różnorodnym problemom zanim one wystąpią. Działania, które będą możliwe do zrealizowania w: poradniach psychologiczno-pedagogicznych, centrach psychoprofilaktyki i psychoedukacji, w świetlicach socjoterapeutycznych czy środowiskowych, klubach profilaktyki środowiskowej, instytucjach wsparcia osób zmarginalizowanych, punktach konsultacyjno-doradczych, instytucjach pomocy osobom doświadczającym kryzysu, domach pomocy społecznej, interdyscyplinarnych zespołach interwencyjnych, centrach interwencji kryzysowej, ośrodkach dla ofiar przemocy domowej, domach samotnej matki, domach matki i dziecka, środowiskowych domach samopomocy, ośrodkach pomocy rodzinie, biurach bądź urzędach pośrednictwa pracy itp.
Dlaczego warto studiować ten kierunek?
PSYCHOPROFILAKTYKA to kierunek inny niż wszystkie. Kierunek, w którym rozwiniesz swoje umiejętności i świadomość tego, co jest Twoim zawodowym celem. Będziesz doświadczać i współtworzyć razem z innymi, przeglądać się w czyichś oczach, by lepiej poznać siebie i swoje mocne strony. To innowacyjna na skalę Polski propozycja, której nie powstydziłaby się żadna uczelnia. Korzystając z niej staniesz się zatem częścią pięknej historii, którą będziesz współtworzyć wraz ze świetną kadrą wysoko ocenianych nauczycieli akademickich oraz doświadczonych specjalistów od lat skutecznie realizujących działania na polu psychoprofilaktyki społecznej.
Zasady kwalifikacji przeczytaj na stronie Uniersytetu